טיפול באמנות

טיפול באמנות, צבעים, עולם

אחת משיטות הטיפול הפסיכולוגיות הנפוצות של העת האחרונה הינה טיפול באמנות. שיטה זו מיועדת גם לצעירים וגם למבוגרים. טיפול זה, שייך לתחום הפסיכותרפיה והוא למעשה מנצל את כוחה של האמנות, של היצירה כאשר קל יותר לתת באמנות ביטוי עצמי. לא לחינם אנשים פונים לקורס ציור שהוא יכול לשמש לתרפיה בפני עצמה. כאשר המטופל משתמש בכלי האמנות המגוונים הוא יכול לבטא את רגשותיו המוסתרים, כאשר הוא מביע את עצמו באופן שונה. ביטוי זה בעצם לא נעשה באמצעות מילים ואת הטיפול הספציפי הזה הקשור לאמנות, מעבירים מטפלים מומחים כאשר הם בעלי תארים.

כיצד עובד שיטת טיפול באמנות?

במסגרת של טיפול באמנות, המשתתפים מקבלים כלי אמנות שונים וחומרים. המטרה העיקרית של טיפול זה, הינו לסייע למטופלים לשפר את איכות חייהם. כלים אלה מסייעים להבעה העצמית והעלאת הקשיית שמטרידים את המטופל ביום-יום. בעיות אלה, עשויות להיות קשורות לעבר או להווה טראומות או משברים שונים. ממש כמו בקורס ציור, המטפל יתמקד בסמלים שנעשו ללא מילוי, או בצבעים ובצורות, מה שמהווה חלופה למילים. מדובר על הבעה של קשיים בכל מיני תחומים כמו למשל קשיים פיזיים וחברתיים, קשיים רגשיים או קשיים קוגניטיביים.

אומנות, צביעה, הכנת ציור

האמנות ככלי טיפולי

האמנות מפעילה את החושים שלנו בדרכים שונות ובהרבה מקרים גם הרבה יותר ממילים. זהו רעיון חשוב בהבנה של האמנות בתור כלי טיפול. גם מבחינת החיבור שלנו לאחרים החיבור יהיה חיובי יותר. האמנות תמיד הייתה כלי לניחום להרגעה, לתיקון ולריפוי. האמנות מרגיעה גם את הנפש וגם את הגוף וזה היה קיים מעולם. היצירה של המטופלים, מראה על האישיות שלהם, כאשר המטפל מסתכל על איך טיפול באמנות יוכל לעזור למטופל. המטפל לא מביטים על המשמעויות האישיות ביצירה כי אם כיצד האמנות תסייע למטופלים. עוד בנושא טיפול נפשי.

גישות טיפוליות שונות בטיפול באמנות

קיימות גישות טיפוליות שונות, כאשר בכל גישה ישנם מאפיינים שונים. הגישה הראשונה מתייחסת לאמנות ככלי טיפולי בפני עצמו ואל להליך היצירה כתהליך שמרפא. הגישה השנייה, הינה בעלת דגש רב אשר נוצר במהלך הטיפול בין מטופל למטפל והיא מתייחסת אל האומנות ככלי בלבד ולא לעיקר. הגישה השלישית מתייחסת ליצירת האמנות, אשר אותה מבצע המטופל כאובייקט נוסף, עליו המטופל משליך את הקשיים והרגשות שלו, באמצעות אובייקט זה יוכל המטופל לשנות את סגנון החשיבה שלו ואת האופן שבו הוא רואה את הדברים אם בסביבתו הקרובה או הרחוקה ובחייו בכלל. הטיפול כולל שימוש בציור, פיסול ואפילו צילום וכדומה, כאשר הטיפול עצמו מאפשר למטופל לחוש בנוח, ליהנות מסביבה שאינה מאיימת. תהליך טיפול זה, הינו טבעי אשר מובל באמצעות המטפל ולעיתים, ברגעים מסוימים באמצעות המטופל עצמו.

טיפול באומנות לילדים עם בעיות קשב וריכוז

טיפול באמנות ככלי מצוין לטיפול בילדים עם בעיות קשב וריכוז

ילדים רבים בארץ, סובלים מבעיות קשב וריכוז והביטוי העצמי כמו טיפול באמנות, מסייע להם ברווחה ובביטחון. מדובר על ביטוי עצמי שמשמש כטיפול בבעיות רגשיות, לפתח מיומנויות בינאישיות, לשפר התנהגות, להפחית מתח ולהגביר את המודעות העצמית. אין צורך להיות אמן עם כישורים טבעיים בכדי לקבל את כל היתרונות של טיפול זה. מטפל מוסמך, מעודד יצירת אמנות בכדי להפחית בעיות הקשורות ללמידה ולרגשות. טיפול זה משנה, מצמיח ומפתח את הילדים והוא מוכר ככלי טיפול מיוחד אשר כולל שימוש בחומרי יצירה מגוונים ובשיטות אמנות שונות. הטיפול הנעשה באמצעות אמנות, מגביר את המודעות העצמית, מפחית את המתח ומתאים גם לילדים הסובלים מכעסים והתפרצויות זעם. בקרב המטופלים המבוגרים, טיפול זה מתאים למי שסובלים מדיכאון.

מאמרים מעניינים נוספים באתר

השינויים שתרגישו אחרי הטיפולים

אחרי מפגש ראשון
הרגשה כללית טובה יותר 72%
אחרי 4-5 מפגשים
הקלה בכאבים הפיזיים כתוצאה מהחרדה או הדיכאון 81%
אחרי 7-10 מפגשים
התמודדות ראשונה בהצלחה מול החרדה או הדיכאון 89%
אחרי 12-14 מפגשים
תדירות התקף החרדה יצנחו פלאים 95%
עד 20 מפגשים
תיפטרו ב-100% מהחרדות והדיכאון! 100%

המלצות חמות של מטופלים

ריקי ט.
קרא עוד
"לראשונה בחיי העזתי להיות מי שאני באמת ובלי לפחד מתגובות של אנשים אחרים"
נחמי ד.
קרא עוד
"הארגון תמך בי לאורך כל התהליך הנפשי שעברתי, וב"ה היום אני חזק יותר מתמיד"
גבי מ.
קרא עוד
"למדתי לאהוב את עצמי, את מי שאני. לא לחיות בתוך מסכה ופחדים וחזרתי לחייך סופסוף"
הקודם
הבא

המאמרים החמים באתר

דילוג לתוכן