טיפול משפחתי

טיפול משפחתי, תמיכה מבני הבית

החוסן המשפחתי מוגדר בתור מאפיינים של משפחות, כך שלא יהיו מכשולים שנובעים משינויים והמשפחה צריכה לדעת להפגין יכולת הסתגלות והתאוששות כאשר המשפחה נמצאת ברגעי משבר. לשם כך נוצר טיפול משפחתי. טיפול זה, מתבצע עם כל המשפחה יחד. תחילה ההורים נקראים לחוד לפגישה עם המטפל, כאשר הוא שומע את הבעיות במשפחה, אם עם ילדיהם המתבגרים או הקטנים יותר ובדרך זו, ההורים מגבלים ידע וכלים חיוניים להתמודד מול בעיות ולחצים שקורים גם במשפחות הכי טובות.

הבעיה היא שבעת משברים, אנו ההורים, נוטים לכעוס, כאשר רגזנות זו, גורמת לעימותים ולקרעים גדולים ועמוקים יותר. על מנת להיות חזקים ולהוות את החוסן המשפחתי, קיימים שלושה גורמים שיש לדבוק בהם:

  • תקשורת
  • התארגנות
  • משמעות

המטרה של טיפול משפחתי הינה לענות על הצרכים השונים של המשפחה. טיפול זה מתחשב גם בתרבות של המשפחה, הדפוסים השונים והפער בין הדורות. משברים משפחתיים רבים נפתרו באמצעות טיפול זה. במפגשים של המשפחה בעת הטיפול, המשפחה לומדת שיטות תקשורת יעילות, מה שיאפשר למשא ומתן מכובד, כך שכל אחד מבני המשפחה, לומד כל מיני שיטות ודרכים לפתרון הבעות על הצד הטוב ביותר.

משפחה מורחבת, סבא, סבתא, הורים ונכדים

התיאוריה המרכזית של הטיפול המשפחתי

הייעוץ המשפחתי הנקרא בשמו המוכר יותר טיפול משפחתי, עוסקים אנשי מקצוע אשר עברו הסמכה כפסיכותרפיסטים. התיאוריה העיקרית של טיפול זה, היא שהאדם, הוא חלק ממערכת שאליה הוא מגיב וכן, המערכת עצמה מגיבה אליו. המשפחה, עבור כל אחד מאתנו, היא הגורם המרכזי בחיינו הפרטיים והמשפחה משפיעה על ההתנהגות של כל אחד ואחד מאיתנו.

הטיפול מאופיין בהתבוננות מערכתית רחבה מה שיאפשר אפקטיביות רבה יותר בטיפול. יש לציין, כי ההגדרה של משפחה, משתנה במשך השנים. כאשר גישות טיפוליות אחרות, מתמקדות בפרט בלבד, באמצעות טיפול משפחתי בני המשפחה עובדים יחד למקסם את הצלחת הטיפול. מדובר על טיפול שנחשב כקצר מועד והוא למטרה מסוימת שנקבעה יחד עם בני המשפחה והמטפל.

טיפול משפחתי

מתי יש לפנות לטיפול משפחתי?

לא כל טיפול משפחתי דומה, אך הוא נמצא יעיל ביותר, למי שאחד מבני המשפחה משפיע על כולה, או כאשר הפרט וההתנהגות שלו מהווים בעיות ומתח במשפחה. גם כאשר קיימים קשיים בתקשורת בין בני המשפחה, יש להגיע לטיפול, על מנת שקצרים אלה לא יעמיקו. לעיתים קרובות, משפחות מגיעות לטיפול, אם קיים כזה שהוא משבר כגון גירושין, כאשר אחד מראשי המשפחה או בן משפחה חלה או הפך לנכה, כאשר הילדים עוזבים את הקן, ההורים במשפחה הופכים להיות סבים ועוד.

הבעיות המשפחתיות נגרמות כאשר ישנם בני נוער במשפחה, שקשה להציב להם גבולות וקיימות מריבות תמידיות ובעיות בתקשורת, חוסר כבוד והערכה כלפי ההורים ועוד. גם כאשר הילד או הילדה המתבגרים, מראים קשיים במסגרת הלימודית, הידרדרות בלימודים ועוד. יש לציין, כי כאשר מדובר בילדים ולא משנה באיזה גיל הם, כאשר הם חיים בבית הוריהם, תלויים בהם מהבחינה הכלכלית והרגשית, טיפול זה של כל המשפחה, יעניק את המענה הנכון והמציאותי ביותר לבעיותיה של המשפחה.

סוגי טיפולים נוספים ויעילים

השינויים שתרגישו אחרי הטיפולים

אחרי מפגש ראשון
הרגשה כללית טובה יותר 72%
אחרי 4-5 מפגשים
הקלה בכאבים הפיזיים כתוצאה מהחרדה או הדיכאון 81%
אחרי 7-10 מפגשים
התמודדות ראשונה בהצלחה מול החרדה או הדיכאון 89%
אחרי 12-14 מפגשים
תדירות התקף החרדה יצנחו פלאים 95%
עד 20 מפגשים
תיפטרו ב-100% מהחרדות והדיכאון! 100%

המלצות חמות של מטופלים

ריקי ט.
קרא עוד
"לראשונה בחיי העזתי להיות מי שאני באמת ובלי לפחד מתגובות של אנשים אחרים"
נחמי ד.
קרא עוד
"הארגון תמך בי לאורך כל התהליך הנפשי שעברתי, וב"ה היום אני חזק יותר מתמיד"
גבי מ.
קרא עוד
"למדתי לאהוב את עצמי, את מי שאני. לא לחיות בתוך מסכה ופחדים וחזרתי לחייך סופסוף"
הקודם
הבא

המאמרים החמים באתר

דילוג לתוכן