טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי פסיכולוגי

את המושג טיפול קבוצתי אנו מכירים כבר מהמאה הקודמת. ניתן למצוא קבוצות לטיפול במגוון בעיות, אם בהפרעות אכילה, הפרעות של אובססיה קומפולסיבית המכונה OCD, קבוצות תמיכה להתמכרויות, לדיכאון, לחרדות ועוד. הגישות הטכניות של טיפול זה, הינן שונות כגון שיטה קוגניטיבית התנהגותית, גישות פסיכואנליטיות, גישת האימאגו ועוד גם קבוצות לבולמים, אנורקסיה ואלה המגיעים לקבוצה למטרת טיפול, מגיעים מתוך רצון לפתור בעיה שהיא משותפת לכולם. כאשר נמצאים בקבוצה, החוזק הנפשי הוא רב יותר, במיוחד כאשר המשתתפים מספרים את הבעיות שלהם שהן משותפות למעשה לכל אנשי הקבוצה.

המגע הבינאישי בין חברי הקבוצה תוך התבוננות במטפל והנחיותיו מאפשרים לכלל הקבוצה, להיות ערים יותר לדפוסים שלהם ולרכוש כלים יעילים וחדשים שיסייעו להם להתמודד עם הבעיה שלהם. המטרה של טיפול קבוצתי, הינה להפיח תקווה וכן באמצעות כוח המניע לשינוי המיוחל. גם בקבוצה, רוכשים חברים חדשים, מודעות והבנה עמוקה יותר. מדובר למעשה, על התנסות ללא שפוט או אי אילו שהן ביקורות וכן האימון והתרגול של המיומנויות החדשות, הן אלה שיעודדו את כולם לשנות את חייהם כאשר הם מתמודדים יחד עם המכשולים והבעיות שהן משותפות לכולם.

קבוצת טיפול עם אנשים שונים

קבוצות טיפול המורכבת ממינים וגילאים שונים

יש לציין, כי חברים המשתתפים בכל מה שקשור אל טיפול קבוצתי, יכולים להיות ממינים שונים וגילאים שונים, מעמד סוציו אקונומי והשכלה שונים. ישנן קבוצות שמגיעים לטיפול ארוך טווח או קצר טווח. תפקידו של המטפל הוא להיות ער לתכנים הגלויים או הנסתרים שמתרחשים אצל כל מי שנמצא בקבוצה הטיפולית. העבודה של המטפל, הינה לעודד את חברי הקבוצה להתנסות ולתרום את הארותיו לכל מה שמתרחש. המטפל משתמש גם בתחושות שלו, על מנת לבחון העברה או העברה נגדית. דבר זה מסייע גם לחברי הקבוצה, להיות ערים לרגשות שלהם ושל תגובותיהם.

כאשר אנשים פונים אל טיפול קבוצתי זה בגלל שהטיפול הפרטני אינו מתאים להם. כאשר אנשים מעוניינים תמיכה גדולה יותר ולהיות בחברה של אנשים שיש להם בעיה דומה לזו שלהם, זה יכול להוות גורם חיובי ומשמעותי בטיפול. הבחירה של משתתפי הקבוצה נעשית בקפידה ומתוך בדיקה והערכה של צורכי המטופל והיכולת שלו להרוויח מהתהליך הקבוצתי.

תמיכה קבוצתית, לימוד משותף

היתרונות של הטיפול הקבוצתי

ישנם יתרונות רבים למי שחושב על טיפול קבוצתי, התמיכה של חברי הקבוצה הנושא של ההסתגלות החברתית וההשוואה החברתית מהווים מרכיבים חשובים בטיפול. למעשה, רבים מהפסיכותרפיסטים, סבורים כי עבודה בקבוצה יעילה כשיטה טיפולית. חברי הקבוצה, נוכחים לדעת כי "הם לא לבד בסירה הזאת". בשונה מטיפול אישי, ניתן לחוות קשרים בינאישיים ולהשתמש בהם. חברי הקבוצה, אינם רואים עצמם כחריגים והם מפסיקים להתבייש והם רואים עצמם כחלק מהמין האנושי כולו.

בטיפול הקבוצתי, קיימת האפשרות לשחזר חוויות דומות לחוות שנחוו בחיי חברי הקבוצה הנוספים. לדוגמא, חוויות שחוו בילדות או במשפחה בכלל. שחזור זה של חווות, יאפשר את ההתמודדות עם תחושות אלה ועם הרגשות שצפים ויתאפשר גם תיקון והתפתחות. הקבוצה בעצם, מאפשרת למידה דרך חיקוי תוך המפגש שהוא בינאישי וכמובן גם מתרומתו של המטפל, אשר משתמש עם כלים דידקטיים וחשוף את חברי הקבוצה לידע חדש ומועיל. ישנם למשל מטופלים, אשר לא ידעו כי במשפחות אחרות, נוהגים אחרת ממה שמשפחתם נהגה בסיטואציות מסוימות. גם אלה הסובלים מהתקפי חרדה, סברו כי מדובר במחלה שיש בה סימפטומים פיזיולוגיים, ותפיסות שגויות אלה, פשוט התחלפו בתפיסות נכונות. טיפול קבוצתי, מומלץ מאוד לריפוי ותובנה, שינו דפוסי התנהגות ולאלה שלא מוצאים עצמם בטיפול פרטני.

סוגי טיפולים נוספים שיכולים לעניין אותך

השינויים שתרגישו אחרי הטיפולים

אחרי מפגש ראשון
הרגשה כללית טובה יותר 72%
אחרי 4-5 מפגשים
הקלה בכאבים הפיזיים כתוצאה מהחרדה או הדיכאון 81%
אחרי 7-10 מפגשים
התמודדות ראשונה בהצלחה מול החרדה או הדיכאון 89%
אחרי 12-14 מפגשים
תדירות התקף החרדה יצנחו פלאים 95%
עד 20 מפגשים
תיפטרו ב-100% מהחרדות והדיכאון! 100%

המלצות חמות של מטופלים

ריקי ט.
קרא עוד
"לראשונה בחיי העזתי להיות מי שאני באמת ובלי לפחד מתגובות של אנשים אחרים"
נחמי ד.
קרא עוד
"הארגון תמך בי לאורך כל התהליך הנפשי שעברתי, וב"ה היום אני חזק יותר מתמיד"
גבי מ.
קרא עוד
"למדתי לאהוב את עצמי, את מי שאני. לא לחיות בתוך מסכה ופחדים וחזרתי לחייך סופסוף"
הקודם
הבא

המאמרים החמים באתר

דילוג לתוכן