יציאה מהארון

התלבטות, קושי, פחד

אנו מכירים את המושג "יציאה מהארון" והכוונה היא לחשיפה פומבית של נטיותיו המיניות של האדם. מדובר על תהליך רגשי מורכב וקשה. נושא זה אינו רגיש למי שהוא הומוסקסואל או לסבית, כ אם למי שסובבים אותו. מדובר על מעשה אמיץ מצד מי שמעוניין להכריז על נטיותיו המיניות בפומבי. למרות ההתקדמות הרבה ביחס של החברה המודרנית לקהילת הלהט"בים, עדיין יש צורך בהתקדמות נוספת. התחושה אינה קלה כאשר קיימת הסתרה של הנטייה המינית של אדם זה או אחר, חוסר השייכות וניהול חיים כפולים, הפחד מדחייה ומהגילוי, השנאה העצמית, תחושת הבושה והבדידות שתהיה בעקבות כך לפחות לתקופה מסוימת, אינה פשוטה למי שמעוניין להצהיר על נטיותיו המיניות.

שקרים במסגרות החברתיות, התרחקות מקרובים, תחושת בלבול, חיים בהרגשה של התכחשות, יכולים להוביל לאדם לחשוב מחשבות אובדניות. הבעיה הגדולה היא בגיל הנעורים, בשלב הזהות המינית. כאשר הרגשות המיניים צפים כך בעקבותיה תהיה גם הנטייה המינית. יציאה מהארון עשויה להיות בכל מיני שלבם בחיים ותהליך זה, הינו אינדיבידואלי ומשתנה בין אדם לאדם. אנשים רבים לפני שמתחילים להצהיר על נטיותיהם המיניות, מומלץ כי יעברו טיפול פסיכולוגי או אפילו טיפול קבוצתי, על מנת לחוש תמיכה טובה יותר מחברי קבוצה הנמצאים באותה הסיטואציה בדיוק.

הדרכה לקראת יציאה מהארון, טיפול פסיכולוגי

התמודדויות ושלבים שונים בהליך יציאה מהארון

אנו לומדים כבר בגיל ילדות, כי גברים נמשכים לנשים ולהיפך ובני נוער שיש להם נטייה מינית שונה, אינם יכולים לזהות את השוני שקיים בהם. לוקח להם די זמן להבין או להחליט שאסור להם להתנגד לנטיותיהם המיניות. ישנם שלבים של יציאה מהארון, כמו למשל התמודדות עם החשיפה והקשים שייגרמו בעקבותיה. טיפול פסיכולוגי במהלך ההיחשפות ההדרגתית, מלווה ותומך כאשר קיימת אמפתיה והטיפול נעשה, תוך שמירה על דיסקרטיות מרבית.

פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים רבים, העוסקים בנושא של יציאה מהארון, יודעים כי ככל שאדם מבן יותר את זהותו המינית כך הוא יחוש בלבול רב יותר, היות וקשה לו להקשות להשלים עם התחושה ההומוסקסואלית, במיוחד אם אין לו מספיק מידע על הנושא או שהוא מודע לסטיגמה החברתית.יש גם את הסוג השני אשר נלחם בנטיותיו המיניות או כאלה המתעלמים מנטיות אשר אינן תואמות את המין הביולוגי שלהם.

הומואים, ייעוץ להורי הומוסקסואלים ולסביות

החיים בזוגיות תואמת את הנטייה המינית מקלים על מי שיוצא מהארון

מי שמחליט כי הוא יוצא מן הארון, הופך באופן גלוי, להומוסקסואל, ביסקסואל, לסבית, או טרנסג'נדר. הכרה בעובדה זו הינה היבט חשוב של הזהות האישית של אותו אדם. תחושות של שביעות רצון מציפות אותו והוא חי בזוגיות התואמת את נטייתו המינית תחושה זו ועובדה זו, גורמות לו לחוש בטוח יותר והוא אכן מוכן נפשית לסטיגמה החברתית שמופנית כלפיו. כאשר אדם שהוא הומוסקסואל או אישה שהיא לסבית, נמנעים מההתמודדות עם התחושות כאשר הם מביעים הומופוביה חזקה, הם פונים לשתיית אלכוהול או צורכים סמים בכדי למצוא הקלה שהיא כמובן זמנית בכדי להתחמק מהרגשות המעיקים והקשיים.

בואו ונאמר, כי המושג "גאה" מעיד על גאווה עצמית של אדם שיש לו מספיק אומץ לחיות את חייו האמיתיים ללא שקר כלפי עצמו או כלפי החברה והמשפחה. מדובר על כוח עוצמתי שמתמודד מול סטיגמות של דעות קדומות, עם האפשרות להיות מודל חיוב לחיקוי ע"י אחרים אשר עדיין למעשה מבולבלים מזהותם המינית. הבעיה שכפי שאנו מבינים מכך, לא כולם אמיצים ויש להם את הכוחות הנפשיים לעמוד מול בעיה זו ולכן, רק טיפול פסיכולוגי או באמצעות פסיכותרפיסט המומחה בתחום, ניתן יהיה להתמודד נכון ולעבור את כל השלבים של יציאה מהארון.

עוד מאמרים מעניינים באתר

השינויים שתרגישו אחרי הטיפולים

אחרי מפגש ראשון
הרגשה כללית טובה יותר 72%
אחרי 4-5 מפגשים
הקלה בכאבים הפיזיים כתוצאה מהחרדה או הדיכאון 81%
אחרי 7-10 מפגשים
התמודדות ראשונה בהצלחה מול החרדה או הדיכאון 89%
אחרי 12-14 מפגשים
תדירות התקף החרדה יצנחו פלאים 95%
עד 20 מפגשים
תיפטרו ב-100% מהחרדות והדיכאון! 100%

המלצות חמות של מטופלים

ריקי ט.
קרא עוד
"לראשונה בחיי העזתי להיות מי שאני באמת ובלי לפחד מתגובות של אנשים אחרים"
נחמי ד.
קרא עוד
"הארגון תמך בי לאורך כל התהליך הנפשי שעברתי, וב"ה היום אני חזק יותר מתמיד"
גבי מ.
קרא עוד
"למדתי לאהוב את עצמי, את מי שאני. לא לחיות בתוך מסכה ופחדים וחזרתי לחייך סופסוף"
הקודם
הבא

המאמרים החמים באתר

דילוג לתוכן