עריכת צוואה

צוואה

צוואה הינו מסמך משפטי שפורט את כל הרצונות והבקשות של המצווה, איך יחולק כל עיזבונו ורכושו בעת שלא יהיה בין החיים. את הירושה הוא ייעד לכל מי שיבחר בהם להיות היורשים וזאת הוא ייקבע כאמור בצוואה שלו. מאחר שמדובר בסיכום בעל תוף משפטי שחייב לעמוד בכל תנאי שמורה החוק, יש לעשות את זה בייעוץ של עורך דין צוואות מיומן שמתמקצע בתחום הצוואות. החוק בישראל מותיר 4 סוגי צוואות כקבילות משפטית. ניתן לכתוב כמה וכמה צוואות, אולם רק האחרונה היא זו שתבטל את כל היתר והיא היחידה שתישאר קבילה ורק אותה יש לכבד. בנוסף, הרשם במשרד המשפטים יהיה ממונה על כל ענייני ירושה והוא ידאג להוציא אותה לפועל.

סוגי צוואות

  • צוואה בכתב יד – צוואה בכתב יד היא צוואה שהמצווה כותב בכתב ידו, חותם ומציין תאריך.
  • צוואה מול עדים – צוואה שתתבצע בכתב עם ציון תאריך עם חתימה בנוכחות 2 עדים. זו צוואה שיתלווה אליה עו"ד. במעמד החתימה המצווה יעיד שזו הצוואה והעדים יחתמו על כך שנכתבה בנוכחותם. הצוואה יכולה להיות מודפסת או רשומה בכתב יד, מה שחושף אותה לא פעם לטעויות, לכן חשוב להיעזר בעו"ד על מנת שתיערך אותה בצורה ראויה כדי שתתקבל בבית משפט.
  • צוואה בפני רשות – צוואה זו תיערך באמצעות המצווה בפני שופט, רשם לענייני ירושה, עו"ד או נוטריון. צוואה שתהיה בעל פה, היא תהיה מוקלטת ותיחתם על ידי הרשות.
  • צוואה בעל פה – מדובר בצוואה שמתבצעת ברגעיו האחרונים של המצווה, זאת בשל מחלה קשה כשהוא רוצה להביע את רצונותיו מול עדים. צוואה זו תהייה תקפה רק היה והוא נמצא במצב זה. שני העדים צריכים לנסח זיכרון דבריו ולפרט אודות הנסיבות. הנוסח יוגש לרשם לענייני ירושה. במידה והמצווה לא נפטר חודש מיום קיום הצוואה, זו תבוטל.
  • צוואה סתומה – המצווה מנסח צוואה שמפרטת בצורה מדויקת את כל הרצונות שלו ואת אופן התממשותם, כך שהוא יכול להתייחס לעיזבונו בצורה נקודתית ולספק הוראות ספציפיות איך רכושו יחולק. לעומת זאת, הצוואה יכולה להתנסח באופן כללי ולהציג בכלליות את הרצונות של מצווה. אך צוואה שאי אפשר להבין דרכה למי היא מורישה את העיזבון או מה רצה המצווה לומר, תיקרא צוואה סתומה והיא תבוטל.

צוואות בטלות כאלה הן צוואות שאי אפשר להבין עבור מי הן מיועדות, מה יש בירושה, או שלא מצוין בה השמות של היורשים. גם צוואה שלא יהיו הנחיות מפורטות, תחשב כסתומה ותיפסל.

עורך דין לצוואה

בשל כל אותם אילוצים שחשוב להתחשב בהם ובהתחשב במעמד רגיש זה, חשוב שכל צוואה שתכתב, תערך ותלווה על ידי עו"ד נוטריון שמנוסה בתחום. מאחר ומדובר במצבים שעלולים לעורר מחלוקת קשה ולגרום לא פעם למשבר משפחתי, בפרט במצבים בהם הצוואה לא מנוסחת ברור או גורמת לתחושת אפליה בקרב היורשים. צוואות שלא ערוכות לפי חוק או כתובות בצורה שגויה ומטעה ובניסוח לא מקצועי, עלולות גם להיפסל. רק עורך דין מנוסה בתחום צוואות וירושות ידע לערוך צוואה בצורה תקינה ומקצועית שתאושר על ידי רשם משרד המשפטים ותהיה תקפה ומאושרת.

המאמר נכתב בשיתוף משרד עו"ד RDB – בהנהלת עו"ד ריקי בקבני המתמחה בדיני צוואות, ירושות, אפוטרופוס, מינוי כוח מתמשך ועוד.

השינויים שתרגישו אחרי הטיפולים

אחרי מפגש ראשון
הרגשה כללית טובה יותר 72%
אחרי 4-5 מפגשים
הקלה בכאבים הפיזיים כתוצאה מהחרדה או הדיכאון 81%
אחרי 7-10 מפגשים
התמודדות ראשונה בהצלחה מול החרדה או הדיכאון 89%
אחרי 12-14 מפגשים
תדירות התקף החרדה יצנחו פלאים 95%
עד 20 מפגשים
תיפטרו ב-100% מהחרדות והדיכאון! 100%

המלצות חמות של מטופלים

ריקי ט.
קרא עוד
"לראשונה בחיי העזתי להיות מי שאני באמת ובלי לפחד מתגובות של אנשים אחרים"
נחמי ד.
קרא עוד
"הארגון תמך בי לאורך כל התהליך הנפשי שעברתי, וב"ה היום אני חזק יותר מתמיד"
גבי מ.
קרא עוד
"למדתי לאהוב את עצמי, את מי שאני. לא לחיות בתוך מסכה ופחדים וחזרתי לחייך סופסוף"
הקודם
הבא

המאמרים החמים באתר

דילוג לתוכן